slide 2
slide 3
slide 4
slide 5
slide 6
slide 7
slide 8
slide 9
slide 10
slide 11
slide 12
slide 13
slide 14

Campus Map
Find Your Way Around Campus

Class Schedule
A Complete List of Classes

Appointments of Faculty

Below are the current faculty appointments to standing college committees.  Excluded are appointments to tenure review committees, hiring committees, and faculty peer-review committees.  Every effort is made to ensure this list is accurate and complete.  Please email the Senate President if there are errors or omissions.

CommitteeFacultyPosition
Academic Senate Governing Council Doug Hirzel President
  Anne Nicholls Vice President
  Alicia Aguirre Secretary
  David Meckler Treasurer
  Ana Miladinova Athletics, Learning Center & Library Division Representative
  Katie Schertle Humanities Division Representative
  Hyla Lacefield Business, Design, & Workforce Division Representative
  Sandra Mendez Student Services Division Representative
  Michael Hoffman Science Division Representative
  Dani Behonick Curriculum Committee Representative
  Denise Erickson Professional Development Representative
Accreditation Oversight Committee Doug Hirzel Accreditation Co-Chair
  Patty Hall Standard I Co-Chair
  vacant Standard IIA Co-Chair
  vacant Standard IIC Co-Chair
  Alicia Aguirre Standard IIC Co-Chair
  Cathy Lipe Standard IIIA Co-Chair
  Mike Garcia Standard IIIB Co-Chair
  Nathan Staples Standard IIIC Co-Chair
  Paul Roscelli Standard IIID Co-Chair
  Martin Partlan Standard IV Co-Chair
  Sarah Harmon Editor
Basic Skills Committee vacant Basic Skills Coordinator
  Salumeh Eslamieh BS Writing Faculty
  Yolanda Valenzuela BS Reading Faculty
  Michael Hoffman BS Math Faculty
  Paul Naas CTE Faculty
  Jenny Castello ESL Faculty
  Valeria Estrada Library
  Michelle Mendoza Counseling
  Allison Field Non-Basic Skills Faculty
CIETL Denise Erickson Professional Development Chair
  vacant Faculty
  Carol Rhodes SLOAC Coordinator
Curriculum Committee Dani Behonick Chair
  Loraine Barrales-Ramirez Counseling Representative
    Athletics, Learning Center & Library Division Representative
    Athletics, Learning Center & Library Division Representative
  Po Tong Science Division Representative
  Attila Elteto Science Division Representative
  Kurt Devlin Business, Design & Workforce Division Representative
  Paul Roscelli Business, Design & Workforce Division Representative
  Katie Schertle Humanities Division Representative
  Kristen Parks Humanities Division Representative
  Diana Tedone Librarian
Distance Education Advisory Committee Jane Rice Distance Education Coordinator
  Jane Rice Instructional Designer
  Gloria Darafshi Counseling Faculty
  Ana Miladinova Faculty
  Candace Nance Faculty
  Lisa Palmer Faculty
District Academic Senate Doug Hirzel ASGC President
  Anne Nicholls ASGC Vice President
District Accreditation Coordinating Council Doug Hirzel Faculty Accreditation Co-Chair
District Committee for Budget and Finance Doug Hirzel ASGC President
District Curriculum Committee Dani Behonick Curriculum Committee Chair
District Distance Education Advisory Committee Sondra Saterfield Faculty
  Lisa Palmer Faculty
  Lene Whitley-Putz Faculty
District Participatory Governance Council Doug Hirzel ASGC President
District Strategic Planning Committee Doug Hirzel ASGC President
District Study Abroad Program Committee Patty Hall Faculty
  Paul Stegner Faculty
EOPS/CalWorks/CARE Advisory Committee Lorraine Barrales-Ramirez EOPS Counselor
  Yolanda Valenzuela Faculty
  Jenny Castello Faculty
  Paul Roscelli Faculty
Equal Employment Opportunity Committee Sandra Satterfield Faculty
Extenuating Circumstances Committee Leonor Cabrera Faculty
Grievance and Conduct Boards Jenny Castello Faculty (one from pool)
  Leonor Cabrera Faculty
  Alicia Aguirre Faculty
  Jenny Fichmann Faculty
  Denise Erickson Faculty
  Harold Borrero Faculty
  Martin Partlan Faculty
  Candace Pau Faculty
  Katie Schertle Faculty
Honors Transfer Program Advisory Committee Patty Hall Faculty
  Alicia Aguirre Faculty
  Sarah Harmon Faculty
  Jessica Kaven Faculty
  Ray Lapuz Faculty
  Cathy Lipe Faculty
  David Meckler Faculty
  Jeanette Medina Faculty
  Sandra Mendez Faculty
  Candice Nance Faculty
  Lisa Palmer Faculty
  Carol Rhodes Faculty
  Paul Roscelli Faculty
  Soraya Sohrabi Faculty
  Lezlee Ware Faculty
Instruction Planning Council  Dani Behonick Curriculum Chair
  Jessica Kaven Honors Transfer Program Coordinator 
  Valeria Estrada Library Faculty
  vacant Basic Skills Coordinator 
  Carol Rhodes  SLOAC Coordinator
  Nick Martin  Counselor 
Planning and Budgeting Council Doug Hirzel ASGC President 
  Lezlee Ware  AFT Representative 
  vacant IPC Representative 
  Jenny Castello Humanities Division Representative
  Martin Partlan  Science Division Representative
  Paul Naas Business Division Representative 
  Karen Olesen  Counseling 
  Sarah Harmon  PT Faculty
Professional Development Committee  Denise Erickson ASGC Representative (shared appointment)
  Nathan Staples ASGC Representative (shared appointment)
  Kurt Devlin  AFT Representative
  Salumeh Eslamieh  AFT Representative
  Lisa Palmer AFT Representative
Safety Committee Elsa Torres Faculty
Strategic Planning Enrollment Committee David Clay Faculty
  Alicia Aguirre Faculty
  Michelle Mendoza Counseling
  Martin Partlan Faculty
Student Equity Committee David Clay Faculty 
  Hyla Lacefield  Faculty 
  Lucia Olson Faculty
  vacant Basic Skills Coordinator
  Melissa Alforja Faculty
Student Services Planning Council  Sandra Mendez Counseling 
  Valeria Estrada  Library or Learning Center Representative 
  vacant  Faculty 
Sustainability Committee Susan Mahoney  Earth Science Faculty 
  Elsa Torres  Faculty 
  Lisa Palmer Faculty 
  Jenny Castello  Faculty 
Technology Committee Nathan Staples  Science Division Representative 
  Leonor Cabrera  Business Division Representative
  Robert Haick  PT Faculty
  David Meckler  Humanities Division Representative
  Jane Rice Distance Education Coordinator
Transfer Advisory Board Gloria Darafshi Faculty
  Lorraine Barrales-Ramirez Faculty
  Cathy Lipe Faculty
  Paul Roscelli Faculty
Trustees Fund Committee Ray Lapuz Science Division Representative 
  Frank Young  Humanities Division Representative
  Karen Olesen  Counseling Representative
  Carolyn Jung  Business Division Representative

Share this page on: